15 aug 2025
Konsert
Greczula växlar upp – drar ut på höstturné i Sverige och Norden
En av årets stora sensationer heter Greczula. Bekant sedan över ett decennium för den dedikerade rockklubbspubliken och sedan i våras tog han greppet om i stort sett hela svenska folket när han bokstavligen flög genom tv-rutan och hällde ännu mer bensin på Sveriges största lägereld – Melodifestivalen. Med låten “Believe Me” intog han hela tävlingens bronsplats och i och med det var Sverige redo för kompromisslös musik som tog oss på en rå resa som osar både Abba och Queen men framför allt Greczula!
Efter en turnésommar av brinnande eufori och episk allsång tills rösterna sprack, är Greczula redo att ta nästa steg då han i höst ger sig ut på stor turné genom 16 städer runt om i Sverige och Norden. Greczula förlänger sitt makalösa segertåg och exakt alla är bjudna ombord. “Den här sommaren kommer jag att bära med mig för alltid,”säger Greczula. “Nu är jag mer laddad än någonsin. I höst blir det fler låtar, mer adrenalin och ännu närmare möten med publiken – oavsett om det är en svettig klubb eller en arenakväll. Och det nya albumet… det är mitt mest personliga och mest kompromisslösa hittills.”
Spelplan:
3/10 – Malmö: Malmö Live – Kuben
4/10 – Växjö: Kafé de luxe
23/10 – Helsingfors: Korjaamo (FI)
24/10 – Vasa: Fontana Club (FI)
25/10 – Jakobstad: Moody (FI)
7/11 – Borås: Sagateatern foajén
8/11 – Eskilstuna: Ölkultur
15/11 – Karlskrona: The Pot
20/11 – Helsingborg: The Tivoli – Vinylbaren
21/11 – Hässleholm: Hässleholms Kulturhus
22/11 – Århus: VinDanmark (DK)
23/11 – Köpenhamn: Rust (DK)
28/11 – Linköping: Palatset
29/11 – Varberg: Nöjeshallen
4/12 – Stockholm: Kägelbanan
5/12 – Göteborg: Nefertiti
Biljetterna finns ute nu på allthingslive.se.
I början på oktober släpps även det självbetitlade albumet GRECZULA, laddat som dynamit med redan släppta “Believe Me” och “Higher Place” i spetsen. Albumet innehåller låtar skriva av Amanda Nordelius, John Russel och greczula själv samt producerat av MTHR (Neiked, Mae Muller och Polo G) och Greczula själv. Bland låtskrivarna hittar vi även prominenta namn som Eric Bazilian (Hooters, Joan Osborne). Detta blir utan tvekan ett av höstens stora svenska rockalbum.