14 okt 2025
Konsert
Uno Svenningsson är “På Väg Igen” med vårturné 2026!
Efter att ha firat 40 år som artist under 2024 och avslutat en stor, hyllad jubileumsturné är Uno Svenningsson redo att möta publiken igen. Nästa vår ger han sig ut på turnén På Väg Igen — en nära, själfull och folkfestlig resa genom Sverige. Turnén startar i Göteborg den 25 februari och består av totalt 13 exklusiva konserter. På scen kommer det levereras en repertoar som blandar nytt material med älskade klassiker.
”Efter 40 år på scenen och en fantastisk jubileumsturné under 2024 har jag längtat efter att komma tillbaka ut och möta publiken igen. På Väg Igen blir både en fortsättning och en nystart — nära, ärligt och fullt av härlig musik.” säger Uno Svenningsson.
Spelplan
25/2 Göteborg — Draken Live
27/2 Uppsala — UKK
28/2 Grängesberg — Cassels Konserthus
1/3 Vänersborg — Folkets hus
6/3 Borås — Sagateatern
14/3 Stockholm — Rival
15/3 Jönköping — Kulturhuset SPIRA
20/3 Östersund — Gamla Teatern
21/3 Bollnäs — Kulturhuset Bollnäs
26/3 Karlskrona — Konserthusteatern
27/3 Kristianstad — Kulturkvarteret
28/3 Malmö — TBA
29/3 Eskilstuna — Eskilstuna Teater
Biljetterna släpps den 17 oktober, kl. 10.00 via allthingslive.se
Om Uno Svenningsson
Uno Svenningsson (född 1959) är en av Sveriges mest älskade singer songwriters. Han slog igenom som frontfigur i 1980 talets popgrupp Freda’ och etablerade sig snabbt med sitt melodiska låtskrivande och sin varma, igenkännliga sångröst. Som soloartist har Uno fortsatt att skriva tidlösa låtar som berör kärlek, vardag och mänskliga relationer, och han är känd för sin förmåga att skapa en intim känsla även i större konserter. Efter fyra decennier på scenen fortsätter han vara en stark liveakt och en central röst i svensk pop.