Skip to content

Snedtänkt med Kalle Lind & Co

Succéföreställningen ”Snedtänkt med Kalle Lind & Co” spelades för utsålda hus 2023. Nu väntar en ny Sverigeturné, inklusive ett gästspel på Dramaten i Stockholm, för Kalle och hans gäster.

“Vi gjorde ’Snedtänkt’ som scenföreställning under 2023 och det gick riktigt bra så nu tänkte vi göra det ännu riktigare och bättre”, berättar Kalle och fortsätter: ”Gäster som pratar! Gäster som sjunger! Ämnen som folk inte visste att de är intresserade av! Fräscha takes på bortglömda fenomen! Roligt, intressant och i värsta fall tänkvärt!”.

”Jag har aldrig drömt om att stå på Dramaten. Det har framstått som lika osannolikt som att få vingar eller bli en gris och inte ens lönt att drömma om. Och så plötsligt visar det sig att jag ska stå på Dramaten! Drömmen jag inte ens vågat drömma besannades! Kanske ska jag börja drömma om vingar och tryne också!”

”Här på Dramaten är det inte ovanligt varken med vingar eller tryne. Vi arbetar också dagligen med att iscensätta människors drömmar, både omedvetna och medvetna, så jag tror att Kalle Lind och hans föreställning kommer passa perfekt på vår stora scen”, säger Mattias Andersson, teaterchef och konstnärlig ledare för Dramaten.

”Snedtänkt med Kalle Lind & Co” är en föreställning som handlar om det som inga andra föreställningar handlar om med programledaren Kalle Lind och gäster som delar Kalles fascination för udda detaljer, subkulturella fenomen, nöjeshistoriska kuriositeter, excentriska personer med mera. Tillsammans associerar Kalle och sina gäster sig hit och dit i det svenska nittonhundratalets underhållning.

Kalle Lind kallar sig diversearbetare i kulturbranschen. Han är På spåret-finalist, Sommarpratare och samlare av udda fakta om udda företeelser och udda människor. Kalle driver poddarna ”Snedtänkt” (som hittills har producerats i över 470 avsnitt för Sveriges Radio!), ”Della Morta” (med Fredrik af Trampe) och ”A du!” (med Jeanette ”Vante” Rosengren), skriver i t ex Sydsvenskan, Expressen och Ica-kuriren och har givit ut runt tjugo böcker, senast ”Galenskaparna och After Shave: ogräset i den svenska underhållningsrabatten” (skriven tillsammans med Henrik Jutbring). 2024 skrev Kalle manus till ”Helikopterrevyn” i vilken han också medverkade. Föreställningen spelades på Nöjesteatern i Malmö. I höst debuterar Kalle även som skönlitterär författare med en roman som släpps i september.

Biljetter släpps fredagen den 28 mars kl 10.